town

Zmiany w otoczeniu – jak kostka zmieniła polskie miasta

Kostka brukowa jest tak wszechobecna, że nawet nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu miejscach nas otacza i jak wiele miejsc dzięki niej stało się bardziej przyjemnych. W codziennym życiu nie mamy czasu na zastanawianie się co jest z czego zbudowane, i jak to wyglądało kiedyś a jak wygląda teraz. Zresztą po co mielibyśmy się zastanawiać. Zauważamy zmiany jeśli są one na lepsze, chociaż wtedy w mniejszym stopniu niż zmiany w drugą stronę – o wiele łatwiej jest narzekać niż chwalić. Taką naturę niestety ma już człowiek. Kiedy jest mu niewygodnie, o wiele szybciej podzieli się tym z innymi ludźmi niż gdyby miał się zdobyć na słowa uznania wobec jakiejś rzeczy. Chyba, że chce się czymś pochwalić lub zaimponować, wtedy nie ma z tym kłopotu, zwłaszcza kiedy inni mają gorzej. Zmiany na lepsze owszem lubimy, jednakże nie zawsze chcemy się tym dzielić z innymi. Takie zmiany zaszły na przełomie kilkunastu lat w infrastrukturze w naszym kraju.

Architekturą zbliżamy się do zachodu

rainy

Nowoczesne budynki, jakie powstają zarówno w większych jak i mniejszych miastach już nie przypominają tych z lat osiemdziesiątych. Nie są szare, jednolite, nudne i proste. Ich kształty wydają się być czasami pokazem sztuki. Szczególnie budynki wznoszone w wielkich miastach. Nowoczesne biurowce, przeszklone wieżowce mogą wprawiać w zachwyt. Przede wszystkim mają zwracać uwagę i to przychodzi im całkiem łatwo. Szczególnie w miastach, gdzie dopiero zaczynają powstawać i na tle dotychczasowej architektury prezentują się nadzwyczaj oryginalnie i okazale. Ciężko stwierdzić czy są one piękniejsze od tych, które powstały w dawnych czasach. W sumie każda epoka ma się czym pochwalić i każda urzeka czym innym. Dobrze jest jednak oddzielić architekturę przeszłości od tej współczesnej, aby zachować klimat każdej z nich. Jakkolwiek by nie było miasta pięknieją, dostosowują się do trybu życia mieszkańców.

Infrastruktura na wysokim poziomie

lawka

Chociaż na drogi możemy się uskarżać w wielu miejscach, to pozostałe elementy infrastruktury idą naprawdę ku lepszemu. Przede wszystkim mowa tu o chodnikach, które coraz częściej są wykonane z kostki brukowej na rzecz płyt chodnikowych. Poprzedni ustrój przyzwyczaił nas do jednolitej, nierównej płyty chodnikowej. Na szczęście zmiany wyszły na dobre. Bruk dzięki temu, że jest dostępny w tak wielu kolorach, kształtach i rozmiarach znalazł zastosowanie w wielu miejscach naszego otoczenia. Zdobi różnego rodzaju alejki i ścieżki w parkach, z niego wykonanych jest wiele parkingów. Dzięki temu, że można go układać w tak różnoraki sposób, sam w sobie może być ozdobą jakiegoś miejsca albo stanowić jego idealne uzupełnienie. Chociażby fontanny w parkach, które same w sobie są ozdobą, a gdy do tego otacza je okrągły chodnik w różnych kolorach mogą wyglądać zjawiskowo. Takich zastosowań możemy wokół nas znaleźć mnóstwo. I jak się zastanowimy jak to wyglądało kiedyś w porównaniu z teraz może okazać się, że to była świetna zamiana.

Previous Article
Next Article