Kostka brukowa, kostka grafitowa

Kostka brukowa to sprawdzony i powszechnie wykorzystywany materiał zarówno w przydomowych alejkach, podjazdach, ogrodach, podwórzach, jak również w przestrzeni publicznej obejmującej chodniki lub parkingi. Mnogość dostępnych wzorów i kolorów, a także odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, czyni kostkę brukową, materiałem niezwykle często wykorzystywanym. Producenci, starając dotrzeć do jak najszerszego grona klientów, oferują różne style, które spełnią oczekiwania nie tylko zwolenników klasyki, ale także modernizmu lub minimalizmu.

Kostka brukowa i jej zastosowanie

Kostka brukowa stanowi przede wszystkim gwarancję trwałości oraz co równie ważne efektów wizualnych. Wykorzystanie ciekawych wzorów sprawia, że otaczająca powierzchnia nabiera eleganckiego albo oryginalnego wyglądu. Za najważniejsze cechy kostki brukowej doceniane przez wykonawców i inwestorów uznaje się trwałość, różnorodność stylistyczną, jak również łatwość układania. Ponadto jest stosunkowo tanim materiałem, a w razie konieczności bez trudu można wymienić uszkodzony element na nowy. Aktualnym trendem jest kostka grafitowa, która ładnie komponuje się z szarą elewacją domu.

Kostkę brukową prócz wykończenia przestrzeni wokół domu wykorzystać również można jako budulec schodów tarasowych, stanowiąc tym samym alternatywę dla płytek, czy gresu. Znajdzie swe zastosowanie także jako murki oporowe, które pełnią funkcję nie tylko użyteczną, ale i wizualną. Ciekawym rozwiązaniem będą donice o prostokątnym, kwadratowym lub okrągłym kształcie. Ułożenie obok siebie na różnych wysokościach stworzą piętrową rabatę, przypominającą niebanalny skalniak.

Zakładanie kostki brukowej – o czym pamiętać

Nim zaczniemy układać kostkę brukową warto sporządzić plan, który uwzględniać będzie:

– wielkość powierzchni, którą chcemy wyłożyć kostką,
– ilość potrzebnego materiału,
– instalację odwodnieniową,
– przewidywane obciążenia,
– wzór i kolor kostki.

Określenie powyższych elementów jest niezbędne do sprawnego przebiegu prac i późniejszego zadowalającego użytkowania.

Warto także zapoznać się z ofertą sklepów:

 

Previous Article
Next Article