Na co zwrócić uwagę planując zakup betonu komórkowego?
Wybór materiału do budowy domu to niełatwe zadanie. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się beton komórkowy. Produkt wytwarzany z piasku, wapna, niewielkiej ilości cementu oraz spulchniacza, charakteryzuje się unikalnymi właściwościami.
Istotne parametry betonu komórkowego
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie betonu komórkowego to gęstość objętościowa materiału. Produkty o większej gęstości charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na ściskanie, jednak mniejszą izolacyjnością termiczną. Do oznaczania tego parametru stosuje się odpowiednią klasę. Do stawiania ścian jednowarstwowych bez ocieplenia zaleca się stosowanie bloczków o oznaczonych symbolem 300 lub 350. W przypadku budowy ścian zewnętrznych dwu lub trzywarstwowych stosuje się gazobeton o gęstości od 400 do 600. Do postawienia ścian nośnych i działowych można użyć betonu w klasie od 700 do 800. Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest także wytrzymałość na ściskanie, która może wynosić od 1,5 MPa do 7 MPa. Warto pamiętać, że wytrzymałość na ściskanie jest uzależniona od gęstości objętościowej. Chociaż wartość tego parametru jest niższa niż innych materiałów budowlanych, pozwala bezpiecznie stawiać przy użyciu bloczków budynki wielokondygnacyjne.
Gazobeton i jego zastosowanie
W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów betonu komórkowego. Do najchętniej wybieranych zaliczyć należy suporeks. Jego charakterystyczną cechą jest szare zabarwienie, będące skutkiem dodania w procesie produkcyjnym popiołów lotnych. Produkt wyróżnia się porowatą strukturą. Pęcherzyki powietrza uwięzione w spulchnionej masie wpływają na niewielki ciężar materiału oraz jego dobre właściwości termoizolacyjne. Beton komórkowy sprzedawany jest w postaci gotowych bloczków o różnych wymiarach. Łatwość obróbki sprawia, że prace budowlane z wykorzystaniem tego materiału przebiegają szybko i sprawnie. Unikalne właściwości betonu komórkowego powodują, że znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Produkt ten jest powszechnie stosowany zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. Wykorzystuje się go do budowy ścian zewnętrznych, nośnych oraz działowych, podczas stawiania domów i obiektów handlowych. Gazobeton uznawany jest za materiał niepalny, o zwiększonej odporności na grzyby, pleśnie i bakterie. Jego charakterystyczną cechą jest także paroprzepuszczalność. Do najważniejszych wad zalicza się dużą nasiąkliwość. Z tego względu nie zaleca się korzystania z bloczków w miejscach narażonych na działanie wilgoci lub wody.
Sprawdź także: https://www.daktela.com/pl/