W jaki sposób działa termostat grzejnikowy?
Nadrzędnym celem termostatu grzejnikowego jest regulacja temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Dlaczego warto mieć termostat? Odpowiedź jest prosta – dzięki niemu wzrośnie komfort naszego funkcjonowania, a rachunki związane z energią zostaną zminimalizowane. Sprawdźmy zatem w jaki sposób działa tytułowe urządzenie.
Termostat
Termostat zwany także zaworem z głowicą termostatyczną zazwyczaj lokujemy na grzejniku. Poza regulacją temperatury w określonym pomieszczeniu – termostat przyczynia się również do utrzymania określonej temperatury, co nie jest tożsame ze stałą temperaturą grzejnika. Dlatego w praktyce jeśli okaże się, że nasz grzejnik bywa raz cieplejszy, a raz chłodniejszy – oznacza to ni mniej, ni więcej, że termostat działa poprawnie. A skoro już przy praktycznym aspekcie działania termostatu jesteśmy – warto wyjaśnić mechanizm jego funkcjonowania. O pomoc poprosiliśmy eksperta – Tadeusza Konowalskiego.
„Zawór termostatyczny umiejscowiony jest na przewodzie dostarczającym do grzejnika wodę grzewczą. Termostaty w sposób zautomatyzowany otwierają i zamykają przepływ wody gorącej przez grzejnik, tak aby utrzymać stałą temperaturę w danym pomieszczeniu. Warto podkreślić, że głowica termostatyczne reaguje na zmiany temperatury otoczenia, zatem jeśli otworzymy w chłodny dzień okno ulokowane nad grzejnikiem, możemy mieć pewność, że głowica zareaguje na zmianę temperatury otoczenia otwierając zawór i powodując ocieplenie grzejnika…”
Budowa termostatu
Ważnym walorem tytułowego urządzenia jest jego prosta, ażeby nie powiedzieć – banalna budowa. Wewnątrz standardowego termostatu znajduje się sprężysty mieszek (sprawdź grzałki na zamówienie). To element wypełniony specjalnym materiałem, który reaguje na zmiany temperatury powietrza. Najczęściej jest to gaz, wosk, bądź ciecz. W momencie, gdy temperatura spada i staje się chłodniej – wspomniany materiał zmniejsza objętość, tym samym wywołując nacisk na trzpień zaworu. W konsekwencji przez przewód przepływa więcej ciepłej wody. Z kolei, gdy staje się ciepło – materiał zwiększa się, co skutkuje zamknięciem zaworu powodując ograniczenia w przepływie wody gorącej.
Współcześnie w ofertach większości sklepów z artykułami i elementami grzejnymi najczęściej spotkać można termostaty w pełni zautomatyzowane, które bardzo często skonfigurowane są ze smartfonem tworząc zintegrowany i kompleksowy system. Taki – inteligenty system przyczynia się nie tylko do zwiększenia komfortu funkcjonowania, ale także zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Termostat w wariancie konwencjonalnym – jak i ten nowoczesny z pewnością sprawdzi się lepiej niż wykorzystanie tradycyjnej grzałki.