Jak dobrze prowadzić recepcję hotelową?
Recepcja- najważniejsze miejsce w każdym hotelu. Jest to miejsce frontowe, które kształtuje pierwsze wrażenie przybywających gości. Zadania recepcjonisty wydają się być banalne, jednak od ich wykonania zależy opinia o całym hotelu. Jak wiadomo, uniwersytety oferują już od wielu lat edukację turystyczno hotelarską, jednak nie zawsze wykształcenie decyduje o tym, czy będzie się dobrym recepcjonistą, czy nie. Jeśli nie ma się drygu i wyczucia bardzo łatwo jest zrazić gości.
Uśmiech na dzień dobry
Czym charakteryzuje się dobry recepcjonista? Przede wszystkim uśmiechem. Osoba uśmiechająca się na przybycie gości ociepla atmosferę obiektu od samego progu. Wyrozumiałość- kolejna cecha, która pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie hotelu. Jak wiadomo, goście przyjeżdżają w różnych celach i mają różne potrzeby- mniejsze, lub większe. Należy być przygotowanym na wszystkie ewentualności i trzeba z tak samym zaangażowaniem podchodzić do wszystkich przypadków. Niezależnie, czy gość potrzebuje żelazko i deski do prasowania, potrzebuje pomocy w zorganizowaniu transportu dla siebie, czy chciałby zamówić pizzę- trzeba podejść profesjonalnie do każdej osoby. Dobry recepcjonista to taki, który zna okolicę i miasto, dzięki czemu pomoże gościom w zorganizowaniu sobie czasu wolnego. Znajomość topografii miasta i atrakcji w nim jest kluczowa. Doradztwo w tej dziedzinie potwierdzi tylko profesjonalizm pracownika.
Utrzymanie odpowiednich relacji
Na barkach recepcjonisty spoczywa inne, bardzo istotne zadanie- relacje między pracownikami. Przez recepcję przechodzą wszystkie sprawy dotyczące hotelu. Łączy się to ze współpracą nie tylko z gośćmi, ale i za wszystkimi pracownikami hotelu- z innymi recepcjonistami, pokojowymi, kelnerami, kucharzami, dostawcami, ogrodnikami itd. Należy pamiętać, że hotel nie zawsze przyjmuje jedynie gości potrzebujących noclegu. Często w obiekcie znajduje się oddzielna przestrzeń, w której mogą odbywać się wszelakiego typu konferencje, czy spotkania. W przypadku organizowania takiego dnia recepcjonista jest niezwykle pomocny.
Odpowiednia komunikacja z pracodawcą
Aby funkcjonowanie hotelu było nienaganne, recepcjonista musi być zapoznany ze wszystkimi kwestiami związanymi ze swoją pracą i miejscem pracy, wyjaśnia ekspert z https://www.wszystko-do-hotelu.pl/. Powinien być w stałym kontakcie z właścicielami, znać ich oczekiwania i sukcesywnie je realizować. Takich kompetencji nikt nie jest w stanie nauczyć się na uniwersytecie. Empatia i kreatywność to kolejne cechy, które gwarantują sukces wykonywanej pracy. Rozumiejąc znaczenie wykonywanych obowiązków pracownik jest w stanie wykonać 100% normy.
Na koniec
Ostatnia kwestia, która może się wydawać najważniejsza, to dobry dobór pracowników i zadbanie o dogodne warunki pracy. Jak wiadomo, recepcję nie może prowadzić jedna osoba. Hotel jest miejscem nieustannie funkcjonującym. I niestety- jeden dobry pracownik nie jest w stanie utrzymać całej recepcji na wysokim poziomie. Takich osób należy zatrudnić kilka- 4 to minimum. Zapewnienie przez właścicieli dobrych warunków pracy w 70% generuje produktywność pracowników. Jeśli będzie za mało osób na jednym stanowisku, nie będzie czasu na wypoczynek, a ten zaniedbany czynnik może destrukcyjnie wpłynąć na ogół pracy.