toskania styl

Style kreowane zakątkami świata.

Wiele stylów aranżacyjnych zawdzięcza swój początek, a także późniejszą świetność kulturze danej płaszczyzny geograficznej. Choć co prawda style przeniknęły już do świadomości wielu osób i rzadko kto się zastanawia nad genezą ich powstania, to cechy nadane naszym wnętrzom mają nierozerwalne powiązania z różnymi zakątkami globu. Oto kilka przykładów takich powiązań z wyszczególnionymi cechami świadczącymi o przenikaniu kultury w stylach.
Toskania.
Jest to słoneczny region Italii. Kluczem do wykreowania stylu toskańskiego w naszych wnętrzach jest minimalizm oraz użycie naturalnym materiałów. Odznacza się ciepłą kolorystyką oraz przytulnym klimatem włoskiej prowincji. Wnętrza powinny być odpowiednio nasłonecznione, na ścianach często dominują nieregularne bryły kamienne, a belki podtrzymujące strop obowiązkowo muszą być z drewna i bieli. Centralny punkt domu stanowi kominek – również najczęściej z kamienia, natomiast klimat kuchni oddają duże, masywne i przede wszystkim funkcjonalne meble. Styl toskański Nie współgra on z drobnymi elementami w dużej liczbie. W tym przypadku cechuje się prostotą i praktycznością, którą ujawnia poprzez szatę roślinną – drzewka cytrusowe, a także dodatki w postaci luster, lampek stołowych, poduszek.
Anglia.
Wnętrza w stylu wyspiarskim są niebywale wytworne i ekstrawaganckie. Choć szablonowe motywy raczej przywołują klimat otępienia i nadęcia, często bywają przerysowane. Styl angielski odznacza się przede wszystkim naturalną elegancją. Materiały stanowi głównie drewno, ale bynajmniej nie w wersji masywnej, ale takie delikatne – stonowane. Ważną rolę odgrywają tkaniny – jest ich dużo i występują w różnej postaci. Często stanowią je kwiaty i gęsta wzorzystość. Tradycja wnętrz angielskich odwołuje się w sposób znaczący do historii stąd poprzez zamiłowanie do polowań na ścianach często możemy dostrzec dodatki w postaci strzelb, szpad, skór zwierząt. Całość można uzupełnić ciekawymi obrazami jak:

Skandynawia.
Można zaryzykować stwierdzenie, że styl skandynawski na stałe wszedł do kanonu aranżacji i wystroju wnętrz. Wszystko to za sprawą trendów jakie wyznacza branża meblarska z północy Europy. Styl ten wiąże się z ogromną surowością. Cechą naczelną jeśli chodzi o barwy i odcienie jest krystaliczna biel. Ciekawym dodatkiem są elementy wykonane z surowego drewna. Centralny punkt salonu stanowi stolik kawowy wespół z wygodną sofą. Dekoracje są minimalistyczne, często występują w postaci szkła. Całość dopełniają dodatki industrialne podkreślające nowoczesne usposobienie Skandynawii. Chłód jest spowodowany nie tylko klimatem tamtego rejonu, ale także ubogą szatą roślinności.
Prowansja.
Styl zaczerpnięty z tej pięknej krainy u brzegu Morza Śródziemnego na południowym wschodzie Francji. Łączy w sobie elementy francuskiej rustykalności i elegancji. Tak skrajna fuzja stylów odznacza się przede wszystkim naturalnymi materiałami i wzorami roślinnymi. W założeniu nawiązuje do tradycji francuskiej prowincji stąd w kuchni obowiązkowym wyposażeniem są zioła, wiklinowe koszyki i ceramiczne naczynia. Harmonię w sypialni dopełniają subtelne zasłony – najczęściej z lnu, oraz koronki. Ekstrawagancję zapewniają masywne szczero drewniane meble bez przesadnych zdobień i niepotrzebnych urzeźbień.
Orient.

orientalny styl
Styl azjatycki cechuje się przede wszystkim prostotą w kwestii umeblowania, ale cała reszta jest już przeładowana ogromem różnych rodzajów tkanin, wzorów, dodatków, kolorów i egzotycznych ozdób. Podczas oglądania wnętrz w stylu orientalnym w oczy rzuca się duża mnogość drobnych elementów takich jak figurki, delikatne ornamenty, poduszki, koce narzuty… Całościowy wizerunek uzupełnia szeroka paleta barw i odcieni. Najbardziej charakterystyczne to błękit, róż, seledyn, które zazwyczaj są przełamane elementami beżu, czy bieli.

Previous Article
Next Article