kawalerka

Kącik sypialny w kawalerce

Kiedy nie mamy do dyspozycji zbyt dużej powierzchni mieszkalnej, jak na przykład w kawalerce, zaaranżowanie wygodnego miejsca do spania jest sporym wyzwaniem. Jednak jest to wyzwanie, któremu z całą pewnością można sprostać.

Planowanie i dokładne mierzenie

W kawalerce nie ma wiele przestrzeni, dlatego trzeba wszystko dokładnie pomierzyć, zanim dokona się zakupów mebli. Liczy się każdy centymetr kwadratowy. Na szczęście wszystkie meble mają podane wymiary na stronach internetowych oraz w sklepach, więc będziemy dokładnie wiedzieć, ile powierzchni zajmie nam konkretne łóżko albo szafka. Na szczęście ramy łóżka jak i materace można znaleźć w różnych wymiarach – przykład na https://www.benetsleep.pl/materac?size=120/200.

Dopiero gdy znamy wymiary mebli, możemy przystąpić do planowania rozmieszczenia poszczególnych elementów naszego sypialnianego kącika w kawalerce.

Kolory ścian

Nie poleca się, aby stosować do pomalowania ścian farby ciemne. Przede wszystkim z tego powodu, że nie dają one optycznego efektu większej powierzchni, jaki zapewniają kolory jasne, które najlepiej sprawdzą się w niewielkiej kawalerce. Oprócz białego zaleca się kolory waniliowy, delikatnie błękitny, limonkowy, pomarańczowy. Poza tym, że dają optyczne wrażenie, że pokój jest większy, mają niemały wpływ na większy komfort wypoczynku.

Dopuszczalne jest zastosowanie w kąciku sypialnianym w kawalerce tapet. Byle były w jasnych kolorach.

Wiele funkcji różnych sprzętów

Cały czas musimy mieć z tyłu głowy, że mamy do zagospodarowania niewielką powierzchnię i pod tym kątem powinniśmy kupować wyposażenie do naszego kącika. Niech skrzynia na ubrania lub inne rzeczy służy nam również jako stolik do kawy. Przedmioty warto umieszczać w pudełkach, które ułożymy jedno na drugim, bo dzięki temu oszczędzimy powierzchnię. Można też zdecydować się na modne meble modułowe i dodawać lub odejmować moduły w zależności od naszych potrzeb. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, żeby umieszczać w naszym kąciku tylko te meble, które są nam bezwzględnie potrzebne. Ostatecznie, jeżeli tylko pozwala na to budżet, można się zdecydować na meble robione na wymiar.

Umieszczenie łóżka

Łóżko to najważniejsza część naszego sypialnianego kącika w kawalerce. Musi być nie tylko dopasowane pod względem wymiaru, lecz również wygodne. Na małej przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania, najlepiej jest umieścić łóżko najdalej od wejścia. Trzeba też pamiętać, aby dało się do niego swobodnie dojść, chociażby z jednej strony.

Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, dobrym pomysłem jest oddzielenie łóżka od reszty kawalerki. Można to zrobić przy pomocy szafy, niewielkiej szafki, ścianki gipsowo-kartonowej albo przesuwanych drzwi. Do podzielenia strefy na sypialną i dzienną nadadzą się też kotara, przesłona z frędzli, które mają tę zaletę, że przepuszczają światło do pomieszczenia. Innym plusem takiego rozwiązania jest to, że daje się szybko i łatwo zdemontować, jak i dostosować do niemal każdego stylu aranżacji naszego kącika. Wydzielenia strefy sypialnianej od dziennej można dokonać także za pomocą prostej zasłony wykonanej z tkaniny. Może ona przy okazji spełniać funkcję dekoracyjną i poprawić estetykę pomieszczenia.

Previous Article
Next Article