Co należy wziąć pod uwagę wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa jest często spotykanym elementem przestrzeni użytkowej. Można ją spotkać na chodnikach, podjazdach, parkingach i w prywatnych ogrodach. Aby posesja wyglądała estetycznie, należy umiejętnie ją zaprojektować, duży wybór kolorów i wzorów sprawia, że nie jest to takie proste. Jak wybrać kostkę brukową, aby tworzyła harmonijną i trwałą powierzchnię?

Kostka brukowa – na co zwrócić uwagę?

Składy budowlane mają duży wybór kostki brukowej, przed jej zakupem trzeba dobrze zastanowić się nad kolorystyką, powinna ona pasować do reszty obiektów na posesji. Bardzo uniwersalna jest kostka brukowa jasnoszara, taki kolor dobrze komponuje się z innymi barwami i ładnie współgra z zielenią. Ciemniejszy odcień szarości można zastosować w miejscach, gdzie występuje duży ruch, jest ciemniejszy, więc zabrudzenia nie są na nim tak widoczne. Nawierzchni układana z kostki brukowej jest inwestycją na wiele lat, warto wybrać kolory i wzory stonowane, które są ponadczasowe i zawsze będą się dobrze prezentować. Przy budynkach nowoczesnych dobrze sprawdzi się prosty wzór i ograniczenie się do kilku odcieni. Na dużych powierzchniach można ułożyć wzory graficzne, które urozmaicają przestrzeń.

Kostka brukowa – jaką wybrać?

Kostka brukowa oferowana przez składy budowlane znajduje zastosowanie na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeni publicznej. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 – wytrzymałość kostki brukowej, tam gdzie ruch jest znikomy, wystarczy grubość 4 cm, do umiarkowanego ruchu przeznaczona jest kostka o grubości 6 cm, na podjazdy samochodowe powinna być już co najmniej 10-centymetrowa warstwa kostki brukowej,

 – kształt i kolor kostki brukowej, może to być prostokąt, kwadrat, trapez, zazwyczaj ma on jedynie znaczenie estetyczne, w miejscach mniej używanych bardzo dobrze sprawdzi się kostka brukowa jasnoszara, jednakowy kolor alejki i bocznych wykończeń prezentuje się lepiej niż zestawy w dwóch kolorach.

 – funkcjonalność i łatwość jej czyszczenia, powierzchnie chropowate mają dużo lepszą przyczepność, należy także wziąć pod uwagę system odprowadzający wodę, wtedy na powierzchni  nie zbierają się kałuże, aby uniknąć oblodzenia zimą, przed położeniem kostki brukowej warto zainstalować systemy przeciwoblodzeniowe,

Kolorystyka kostki brukowej powinna być zharmonizowana z otoczeniem, jeżeli na posesji jest wiele drzew i krzewów, kostka brukowa jasnoszara rozjaśni otoczenie i wprowadzi wizualny ład. Popularne są także połączenia szarego z bardziej żywymi barwami jak żółty czy czerwony.

Previous Article
Next Article