salon-kominek

Oryginalne wnętrza – kilka inspiracji

Zaprojektowanie oryginalnego i zarazem spójnego estetycznie wnętrza jest niezwykle trudną sztuką, dlatego też najlepsi architekci wnętrz są tak sowicie wynagradzani. Autorzy interesujących stylizacji muszą brać pod uwagę nie tylko własną wizję, ale również budżet, funkcję urządzanego pomieszczenia, gusta i uwagi zleceniodawców oraz względy praktyczne – ostatecznie wnętrze ma nie tylko wyglądać, ale również służyć jako mieszkanie, przestrzeń robocza czy cokolwiek innego.

Współcześnie da się wyodrębnić trend, który polega na odchodzeniu od bogatej ornamentyki i stawianiu na umiar, minimalizm, który jednak w celu nadania oryginalności w jakiś sposób kontrastuje się jednym lub kilkoma zaskakującymi elementami. Przykładowo – można urządzić mieszkanie stawiając w całości na czerń i biel, ale na ścianach powiesić kolorowe, żywe obrazy, powiesić w nim zasłony w intensywnych barwach itp. Można też w mieszkaniu urządzonym w sposób symetryczny i geometrycznie uporządkowany umieścić jedną czy dwie krzywizny, których nikt się nie spodziewa – tego typu zabiegi decydują o tym, że wnętrze staje się jedyne w swoim rodzaju, mimo że zastosowane w nim rozwiązania są sprawdzone i wykorzystywane bardzo często.

Możemy też zauważyć powrót stylistyki retro do łask. To, że wnętrze jest urządzone w stylu retro nie znaczy bynajmniej, że nie może być oryginalne. O oryginalności znów zdecyduje jakiś zaskakujący element, np. ciekawie prezentują się afrykańskie maski w towarzystwie antycznych mebli, kojarzą się z czasami kolonialnymi i wiktoriańskimi, mimo że oczywiście to tylko zabieg stylizacyjny. Znajdziemy też dużo obrazów reprodukcji jak te tutaj czy innych pasujących do sypialni czy do salonu. W ogóle we wnętrzach w stylu retro ciekawie prezentują się motywy egzotyczne, rodem z innych kontynentów, reprezentujące inne kultury i przez to intrygujące.

Najważniejszą cechą wnętrza w dziewięciu przypadkach na dziesięć powinna jednak być wygoda użytkowania. Dlatego zanim zaczniemy dobierać kolory, kształty, meble, dodatki itp., należy dokładnie przemyśleć kwestię rozmieszczenia mebli, czy nawet ścian, w końcu projektując wnętrze możemy zdecydować się na rozdzielenie dużego pomieszczenia na dwa mniejsze (lub nawet więcej). Meble należy rozmieszczać w taki sposób, aby nie przeszkadzały nam się pomiędzy nimi poruszać. Oczywiście jeśli chodzi o krzesła czy fotele niewłaściwe ustawienie nie będzie aż tak istotne, bo są stosunkowo lekkie, czyli jeśli stwierdzimy, że przeszkadzają nam w tym i tym miejscu, to będzie można podnieść je i przestawić w czasie krótszym niż minuta. Meble wielkogabarytowe sprawiają większe problemy – szafy, regały na książki, kredensy, komody – warto zastanowić się gdzie mają stać jeszcze zanim przystąpi się do działania. Niezłym pomysłem wydaje się naszkicowanie planu pokoju i meblowanie go później na jego podstawie.

Warto pomyśleć nad tym, aby nasze oryginalne miejsce miało w sobie coś co świadczyłoby w wyraźny sposób o tym, że jest nasze. Mogą to być chociażby oprawione w ramkę zdjęcia naszych dzieci, jakiś medal za te czy inne zawody, sklejony przez nas model, akwarium – cokolwiek, co kojarzy się stricte z nami lub świadczy o naszych zainteresowaniach. Taki element jest jak podpis właściciela domu, pozwala mu poczuć się jak u siebie a także dodaje śmiałości jeśli chodzi o tworzenie i egzekwowanie panujących w nim zasad. Tego typu przedmioty pełnią podobną funkcję jak flagi na obiektach państwowych.

Previous Article
Next Article