salon-biale-sciany

Tapeta czy farba – co wybrać?

Remontując dom albo mieszkanie stajemy przed dylematem – wybrać malowanie ścian, czy może położyć na nie tapety. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Zanim rozwiążemy dylemat, czy pomalować ściany, czy jednak położyć na nich tapety, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka czynników.

W jakim stanie są ściany

Podstawową kwestią, którą powinniśmy sprawdzić, jest to, w jakim stanie są ściany w naszym mieszkaniu. Jeśli w nienajlepszym, jest dużo dziur, pęknięć, nierówności, zapewne trzeba będzie gipsować, położyć gładź, a potem najlepiej będzie całość pomalować.

Tapeta nie będzie w stanie wszystkiego ukryć, a położenie ją na ścianę w fatalnym stanie, tylko sytuację pogorszy. Bo wystarczy, że ktoś mocniej dotknie miejsca, pod którym jest spore pęknięcie i powstanie dziura w tapecie. Gdy nierówności, pęknięcia są sporadyczne i nieduże, można rozważać położenie tapety, która ukryje niedoskonałości powierzchni.

Mniejsze zagrożenie powstaniem dziury z powodu mocnego ucisku nierównego miejsca daje gruba tłoczona tapeta. Może być winylowa albo fizelinowa. Lepiej nie oszczędzać i postawić na droższe modele, które są trwalsze i skutecznie ukryją nierówności powierzchni.

Jeśli ścianom nic nie dolega, decydują tak naprawdę indywidualne preferencje oraz zasobność portfela. Można zrobić tak, że w części pomieszczeń zdecydujemy się na pomalowanie ścian, a w salonie albo w pokoju dziecięcym wybierzemy pokrycie ściany fototapetą lub zwykłą tapetą, bez obrazka lub https://artpasaz.pl/dekoracje/fototapety-3/fototapety-na-sciane/.

Koszty

Ten punkt powiązany jest z poprzednim. Jeżeli ściany są w fatalnym stanie, konieczny będzie dokładny remont ich powierzchni. To oczywiście spowoduje powiększenie kosztów, bo dojdzie zakup gipsu, gładzi, farb oraz oczywiście droższa będzie robocizna, ponieważ ekipa remontowa będzie musiała poświęcić na pracę więcej czasu.

Malowanie ścian, które są w dobrym stanie technicznym, jest zajęciem szybkim, bezproblemowym i stosunkowo tanim. Wystarczy tylko kupić odpowiednie farby, zagruntować ścianę i można się brać do pracy. Koszty będą mniejsze, jeśli zrobimy wszystko sami. Ekipa policzy sobie zapewne między 7 a 12 zł za metr kwadratowy malowanej powierzchni. Z kolei położenie metra kwadratowego tapety zamyka się w widełkach 12-20 zł.

Trwałość

Zarówno nowoczesne farby, jak i produkowane współcześnie tapety mogą służyć bardzo długo. Dobrej jakości farba na ścianę na pewno przetrwa kilka lat. Jeszcze dłużej może służyć nowoczesna tapeta. Najlepsze modele mogą przetrwać w doskonałym stanie nawet kilkanaście lat, co daje im zdecydowaną przewagę nad farbami. Tyczy się to przede wszystkim tapet winylowych i fizelinowych, które są bardzo odporne na zabrudzenia, wilgoć oraz niezwykle łatwo jest je wyczyścić wodą i detergentami. Tańsze, papierowe tapety na pewno nie będą służyć tak długo. Szybciej się odklejają i odkształcają.

Tak więc, jeśli szukamy rozwiązania, które zapewni nam spokój na wiele lat, zalecana jest dobrej jakości tapeta. Jeśli nie chcemy mieć na ścianie tapety, dobrym pomysłem może okazać się pomalowanie jej farbą lateksową, która jest trwała i pozwala na łatwe usuwanie zabrudzeń. Przyjmuje się, że ściany trzeba odświeżać średnio do 4-5 lat.

Previous Article
Next Article