Czym jest rekuperacja, jak działa oraz ile pozwala zaoszczędzić?
Rekuperacja staje się w ostatnich latach niezwykle popularnym rozwiązaniem w Polsce, głównie z racji na fakt, iż pozwala sporo zaoszczędzić, a jej montaż jest niejako ułatwiony kiedy decydujemy się również na równie popularne rozwiązanie w postaci pompy ciepła, która odpowiada za ogrzewanie budynków oraz zapewnienie ciepłej wody. Rekuperacja natomiast pozwala zaoszczędzić nawet 50 proc. energii, która potrzebna jest do ogrzania domu, dbając przy tym nie tylko o portfel użytkownika, ale także o środowisko.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to w skrócie wentylacja mechaniczna pozwalająca na odzyskanie utraconego ciepła. Rekuperacja różni się od tradycyjnej wentylacji tym, że zużyte, brudne powietrze jest zastępowane czystym oraz świeżym, odzyskując jednocześnie magazynowane ciepło. Szczególnie w sezonie grzewczym gdy w powietrzu jest dużo szkodliwych związków, technologia rekuperacji pozwala oczyszczać powietrze w domu ze smogu, alergenów i kurzu, co również jest ważne w przypadku alergików.
Rekuperator korzysta z dwóch strumieni powietrza, gdzie jeden z nich zasysa świeże, chłodne powietrze z zewnątrz, a drugi zasysa ciepłe oraz zanieczyszczone powietrze z wewnątrz poprzez kratki w ścianach oraz w sufitach. Oba strumienie spotykają się w wymienniku ciepła urządzenia i to ciepłe, zanieczyszczone powietrze oddaje swoją ciepłą energię dla zimnego powietrza, które nawiewa z zewnątrz i jest podgrzewane oraz wentylowane do środka budynku. Więcej o rekuperacji przeczytasz -> tutaj <-
Dlaczego warto zdecydować się na system rekuperacji?
Montaż systemu rekuperacji pozwala zwiększyć wydajność pracy klimatyzatora o nawet 50 proc. i tym samym koszty jego eksploatacji również będą wyraźnie niższe. Dzięki temu z klimatyzatora korzystać będzie można przez cały rok, co wiąże się z mniejszą ilością awarii, napraw i przede wszystkim z niższymi rachunkami za prąd. W okresie zimowym rekuperacja pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania poprzez możliwość wentylacji domu z użyciem ciepłego powietrze. W przypadku sezonu letniego i upałów, pomaga obniżyć temperaturę wewnątrz domu. Szacuje się, że średni koszt użycia rekuperatora w ciągu roku to jedyne 700 złotych rocznie, gdzie sam koszt filtrów to około 300 złotych. Pamiętać w tym przypadku należy o wymianie filtrów 2 razy w roku, co 6 miesięcy. Łatwo można zatem policzyć, że koszt zużywanej energii elektrycznej to około 400 złotych.
Pod uwagę należy również wziąć, że mechaniczny system wentylacji przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu o nawet 30 proc., więc okazuje się, że samo posiadanie rekuperacji więcej może dać niż zabrać, a przy tym zapewnić duża wygodę i komfort dla użytkowników.