szary

Jak dobrać odpowiednie krzyżyki do płytek?

Układanie płytek nie jest prostym zadaniem, wymaga nie tylko precyzji, ale również doświadczenia. Z tego powodu za układanie glazury nie powinien zabierać się laik – kiedy klej wyschnie, na wszelkie poprawki będzie za późno. Warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie krzyżyki do płytek, by ułatwić sobie zadanie. Grubość fugi ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale również estetyczne.

Krzyżyki do płytek – czym są?


Krzyżyki do płytek zwane również krzyżakami, służą do utrzymania odpowiednich szczelin pomiędzy płytkami, co przekłada się na grubość fugi. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Krzyżyki dystansowe wykonane są z tworzywa sztucznego, zapewniają komfort pracy glazurnika, a do tego estetyczny efekt końcowy układanych płytek. Krzyżyki zapewniają równe ułożenie płytek, między którymi powstają identyczne spoiny. Bez krzyżyków ciężko byłoby wykonać pracę precyzyjnie i z dokładnością do milimetrów, czego obecnie oczekują klienci. Krzyżyki należy usunąć po przyklejeniu płytek. Nie trzeba tego robić natychmiast, jednak należy zdążyć, zanim klej stwardnieje. Wówczas usunięcie krzyżyków może być trudne, należy unikać sytuacji, w której krzyżaki utkną pomiędzy płytkami. Ich schowanie pod fugą jest możliwe, jednak z powodu cieńszej warstwy, wypełnienie z czasem może zacząć pękać.

pokoj

Jak dobrać krzyżyki?

Krzyżyki odpowiadają za grubość fugi i okazuje się, że nie jest to jedynie kwestia gustu. Wiele zależy od rozmiarów glazury – duże płytki pozwalają na zastosowanie fugi o szerokości nawet 10-20 milimetrów, natomiast np. płytki 10×10 cm wymagają spoiny o szerokości 1 milimetra. Szersza fuga musi być zastosowana wówczas, gdy płytki narażone są na działanie wysokiej temperatury i zmiennych warunków zewnętrznych – przy ogrzewaniu podłogowym, na tarasach, balkonach czy na basenach. Podłoże na zewnątrz pracuje, dlatego fuga musi być szersza niż ta, którą wypełnia się przestrzeń między płytkami w domach. Minimum to 4-5 milimetrów. Na wąskie szczeliny należy uważać w miejscach, gdzie praca podłoża może doprowadzić do pękania płytek.

Previous Article
Next Article