obiad

Wątek estetyczny w użytkowej kuchni

Rola pomieszczenia jakie stanowi kuchnia zmienia się równie dynamicznie jak estetyczne trendy związane z urządzaniem wnętrz. Współcześnie kuchnia nie jest już tylko pomieszczeniem użytkowym, ale niesie ze sobą znamiona estetyczne oraz dekoracyjne. Kluczowym aspektem dekoracyjnym w przypadku kuchni są rzecz jasna ozdoby znajdujące się na ścianach. Współcześni designerzy stawiają na sprawdzone rozwiązania oferując obrazy. Jak wiemy – obraz obrazowi nie jest równy, dlatego dziś zaprezentujemy najciekawsze pomysły na urządzenie tytułowego pomieszczenia z zastosowaniem obrazów. Zapraszamy do lektury!

Tematyka obrazu i jej znaczenie

Bynajmniej w urządzaniu kuchni nie chodzi o to, by czynić z niej awangardową galerię sztuki, dlatego przede wszystkim powinniśmy poruszać się w określonej tematyce. Nie sposób nie domyślić się, że tematyka ta powinna mieć związek ze sztuką kulinarną. Co ciekawe obrazy te mogą mieć również walor użytkowy o czym wspomina znana dekoratorka i designerka – Zuzanna Wyrobek :

„Kreowanie pomieszczeń użytkowych to skomplikowany proces zwłaszcza współcześnie, gdy styliści propagują wnętrza modernistyczne nacechowane minimalizmem. Owszem, minimalistyczna kuchnia posiada swoje zalety, ale poprzez ów minimalizm traci na swej praktyczności. Na szczęście kuchnię można urządzić w sposób uniwersalny – obraz znajdujący się na ścianie może pełnić rolę kuchennego minutnika, a nawet zegara. Dzieła sztuki – np. grafiki mogą być wkomponowane w blat, co również jest intrygującym efektem aranżacyjnym…”

blaty

Pomysłów prezentowanych przez ekspertkę jest wiele, ale tematyka związana z kuchennymi rewolucjami pozostaje nadal ograniczona. We współczesnych wnętrzach dominują obrazy zawierające motywy kawowe – grafiki najczęściej przedstawiają proces przyrządzania kawy, smakowania, parzenia, czy nalewania. Bardzo często towarzyszą im hasła motywujące, bądź krótkie sentencje. Innym przykładem tematyki obrazów kuchennych jest herbata. Ów motyw stosowany jest najczęściej w konfiguracjach takich jak kawa, choć motywy związane z herbatą zdecydowanie lepiej wpasowują się w styl rustykalny.

Wnętrza współczesne akceptują obrazy, choć niekoniecznie pałają do nich sympatią. W przypadku stylów takich jak skandynawski, modernistyczny, awangardowy, loftowy, czy nawet abstrakcyjny doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie plakatów, bądź prostych grafik, duży wybór dostępny na artpasaz.pl. Do innych rodzajów motywów stosowanych w kuchni zaliczamy obrazy przedstawiające martwą naturę sprawdzającą się we wnętrzach klasycznych i stylu vintage, a także motywy kwiatowe, które cechują się dużym uniwersalizmem.

kuchnia

Aspekty techniczne

Podczas wyboru obrazu do kuchni warto zwrócić uwagę również na aspekty techniczne. Zaliczamy do nich m.in. format obrazu, technikę wykonania oraz sposób mocowania. Obrazy stosowane w kuchni powinny być odporne na urazy mechaniczne oraz nadmierną ilość wilgoci zawartej w powietrzu.

Previous Article
Next Article